• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nauka głębszego myślenia w toku nauki programowania

Object Storage Arubacloud
+1 głos
159 wizyt
pytanie zadane 22 kwietnia w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez metek19a Nowicjusz (220 p.)
Hey!

Chciałbym zadać wam pytanie, odnośnie ''deep learning''.

Dużo jest tematów na forum odnośnie samej nauki ale potrzebuję porady od doświadczonych programistów w głębszej sprawie odnośnie myślenia oraz rozwiązywania zadań.

Zacznę od początku... jestem samodzielnym początkującym fullstack programistą (1.5r doświadczenia licząc czas od kiedy się uczę) w małej firmie, nauczyłem się podstaw Js,react oraz nodejs samodzielnie.

Uczyłem się wszystkiego z kursów online + yt, jestem praktykiem więc najwięcej nauczyłem się robiąc projekty.

Umiem robić strony internetowe oraz podłączać backend (moduł płatności, działania z api itp), dużo rzeczy już samodzielnie robię i kombinuję pod potrzeby swoje lub klientów, ale męczy mnie fakt że muszę bardzo dużo sprawdzać, szukać w tutorialach oraz z chatem, czasem nawet mega łatwe rzeczy, ponieważ nie umiem ''się domyślić'' że takie rozwiązanie przyniesie takie konsekwencję w kodzie...

Zaczynając jako frontend nie było za dużo skomplikowanych rzeczy przy tworzeniu stron, ponieważ w 80% to html/css, potem chciałem zrobić krok wyżej i uczę się backendu ale w kursach jak i tutorialach zauwazyłem że większość rzeczy się powtarza, mimo to brakuje mi... może.. logicznego myślenia? ten sam problem miałem ucząc się chemii/ fizyki, wiedziałem jak dany typ zadań zrobić, ale tylko wtedy jak się go nauczyłem i wyćwiczyłem ale, przecież nie o to chodzi w programowaniu zgadza się? znacie jakieś sposoby na rozwój lub szlifowanie umiejętności? Czasem mam jakby blackout i nawet podstawowych tabów z contentem ciężko mi zrobić i tu zapala mi się lampka że coś jest nie tak...

bardzo dużo od siebie wymagam, patrząc też na czas spędzony przy nauce.

Zapewne powiecie że ćwiczenie jest tutaj kluczowe ale pytanie, jakie konkretnie? od 1.5roku pracuje po 10h dziennie + 4h dziennie spędzam na nauce.

Spodziewam się że jakbym miał prywatnego nauczyciela to 50% szybciej bym ogarniał dane problemy ale, przecież mam internet i dużo info mam od ręki, chciałbym to wykorzystać,

Wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi!

3 odpowiedzi

+5 głosów
odpowiedź 22 kwietnia przez Benek Szeryf (91,110 p.)

Mógłbym rozwlec temat, ale napiszę krótko moje wnioski, na podstawie tego, co napisałeś:

  • Źle do tego podchodzisz, gdyż Twoim celem jest "więcej", a nie "chciałbym wiedzieć, jak to działa". To rodzi frustrację, bo Twój cel nie jest i nigdy nie będzie osiągnięty
  • Przeciążasz organizm pracą, 10h + 4h to kiedy czas na odpoczynek? Oprócz spania masz pewnie jakieś inne obowiązki po pracy. To powoduje, że nie ma czasu zrestartować mózgu, np. by wyjść na świeże powietrze i się dotlenić
  • Zawsze będą rzeczy, które zakodujesz, a potem o nich zapomnisz i bez podpowiedzi będzie Ci bardzo trudno zrobić je od zera raz jeszcze. Im więcej tego typu rzeczy naklepiesz, tym łatwiej je odtworzyć, ale nie jesteś choćby w stanie przerobić np. implementacji wszystkich struktur danych i algorytmów tak, by od strzała je napisać o każdej porze dnia i nocy

Przerabiałem te rzeczy, o których piszesz i to nie jest łatwe wyjść z tego błędnego koła. Zrób pierwszy krok i postaw sobie za cel odpoczynek od ekranu o < 21.00 każdego dnia, wskocz do łóżka z książką i czytaj ją do maksymalnie do 22.00. Wróć za dwa tygodnie i napisz, czy Ci pomogło. Miałem taki epizod w życiu i pomogło mi to zrozumieć, że:

  • Nie ma sensu tak za wszystkim gonić,
  • Jestem wypoczęty
  • Mam głowę pełną pomysłów i lepiej przyswajam
komentarz 23 kwietnia przez metek19a Nowicjusz (220 p.)
Dziękuję za odpowiedź, cieszę się że trafiłem tutaj na takich ludzi.

Coś musi w tym być bo druga połówka powtarza to samo... Dziękuję raz jeszcze!
+3 głosów
odpowiedź 23 kwietnia przez marcin99b Szeryf (82,180 p.)
Najważniejsze o czym trzeba pamiętać to pamięć krótkotrwała i długotrwała.

Krótkotrwała jest szybka bo to są bieżące tematy, ale nie zmieścisz w niej za dużo informacji i ma słabą strukture, służy do tego żebyś ogarniał rzeczywistość ale z nastawieniem że większość z informacji jest do wywalenia i to głównie proste informacje (np co wczoraj robiłeś, albo co zaplanowałeś na dzisiaj, bieżące myśli itp), możesz jej użyć do wyrycia na pamięć odpowiedzi na test który chcesz zapomnieć, ale nic porządnego z nią nie zrobisz

Przeciwieństwem jest bardzo wartościowa pamięć długotrwała, która ma fajną strukture, jest fajnie zoptymalizowana, posiada fajne referencje między danymi które trzyma, no widać że wymyślał to jakiś profesjonalista

Długotrwałej używasz do tego całego głębszego ogarniania tematów, pracowania na skrótach myślowych, pod którymi są informacje które nieźle rozumiesz, pozwala ci łatwo wracać do kluczowych informacji i wspomnień

Jak poznajesz coś nowego to dane trafiają do pamięci krótkotrwałej i siedzą sobie w niej jakiś czas, nie pamiętam dokładnie ile ale to okres chyba połowy miesiąca, mniej więcej, jeśli w okresie tymczasowym mózg oznaczył te informacje jako przydatne, to wrzuca je do długotrwałej

Stąd bierze się ten efekt, że przez tydzień całymi dniami siedzisz nad nauką, nic z tego nie ogarniasz, poddajesz sie, po miesiącu (albo kilku) wracasz do tematu i nagle wszystko wydaje sie proste, mózg nie zapamiętał wielu informacji, ale duża część już jest gdzieś tam zapisana

Także pewnej przepustowości nauki nie przeskoczysz, najlepsze co możesz zrobić to wybadanie gdzie jest granica i cierpliwe utrzymywanie się na tym poziomie, bez przemęczania sie, ale też bez rezygnowania, tak jak ze sportem, naturalnie pewnej granicy nie przeskoczysz, ale będąc cierpliwym i regularnym można zajść 100 razy dalej niż ludzie którzy szybko rezygnują
+1 głos
odpowiedź 23 kwietnia przez Panelinio Mądrala (5,190 p.)
Benek zachował w swojej wypowiedzi wszystko co powinieneś wiedzieć.
Od siebie dodam jedynie, że każdemu należy się chwila relaksu. Musi zostać zachowany balans między pracą umysłu a ciała.
Nie goń się też za błędy czy niewiedzę w, jak to nazwałeś, podstawach. Niektórzy po prostu potrzebują więcej czasu na doszlifowanie swoich umiejętności - to nic złego.
Jeśli chcesz możesz sobie na kartce spisać jakieś najczęściej powtarzające się komendy. Pisząc odręcznie na kartce lepiej przyswajamy wiedzę
1
komentarz 23 kwietnia przez metek19a Nowicjusz (220 p.)
Dziękuje za odpowiedź! aktualnie korzystałem z Notion ale spróbuję z zeszytem, tak aby ręcznie w razie problemu pisać komendy :D
komentarz 23 kwietnia przez Panelinio Mądrala (5,190 p.)

Proszę i oby Ci to wyszło na zdrowie wink

Podobne pytania

+1 głos
3 odpowiedzi 309 wizyt
pytanie zadane 22 listopada 2023 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez M4jk3l07 Początkujący (290 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 825 wizyt
+4 głosów
5 odpowiedzi 687 wizyt

92,620 zapytań

141,473 odpowiedzi

319,813 komentarzy

62,003 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...