• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jakbyście dziś rozpoczynali swoją karierę w IT.... AI czy "klasyczne" programowanie?

Object Storage Arubacloud
+3 głosów
353 wizyt
pytanie zadane 4 sierpnia 2023 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez reaktywny Nałogowiec (41,090 p.)

Cześć!

Chciałem Was zapytać o to co byście wybrali (gdybyście dziś zaczynali karierę w IT): Sztuczną Inteligencję czy "klasyczne" programowanie (czyli backend, frontend, mobile dev,....)?? Obie dyscypliny się trochę różnią - wiadomo. AI jest bardzo ciekawe, ale niestety mało w nim programowania. Przy klasycznym programowaniu, głównie się programuje, ale powoli ta ścieżka staje się zagrożona. Co lepsze w kontekście przyszłościowym / bezpieczeństwa pracy / zarobków, itd.

Co byście wybrali? Proszę też o krótkie uzasadnienie wyboru.


Dzięki.

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 4 sierpnia 2023 przez Comandeer Guru (602,330 p.)
Klasyczne programowanie.

Czemu mam się zajmować czymś, co nie sprawia mi przyjemności?
komentarz 4 sierpnia 2023 przez reaktywny Nałogowiec (41,090 p.)
Dzięki za odpowiedź. Oczywiście praca powinna być zgodna z pasją i zainteresowaniami. Ja nie wiem jak wygląda typowy dzień pracy "AI Engineer", nie mam pojęcia o tym, ale czytałem, że generalnie wyraźnie mniej jest programowania. Sporo czasu zajmuje im ściąganie i czyszczenie danych oraz inne prace, które z typowym programowaniem niestety mają mniej wspólnego.
+1 głos
odpowiedź 4 sierpnia 2023 przez Wiciorny Ekspert (270,590 p.)
To nie są dwie różne dyscypliny: gdyż programowanie teraz w każdej niszy- wykorzystuje AI i generalnie zarówno w backendzie jak i frontendzie stosuje się nie tylko AI jako elementy zewnętrzne, czyli gotowe narzędzia i aplikacje, ale programuje się własne algorytmu, które  mają działać jak AI, zazwyczaj po prostu przygotowuje się do tego programistów- szkoląc ich, czy też oni sami muszą się w tematykę wdrożyć, także bardziej bym to kategoryzował na klasyczne programowanie i DATA SCIENCE, gdzie analiza danych w oparciu o uczenie maszynowe to ciut inna dziedzina i co innego się liczy.

Wszystko niemniej jednak dąży do automatyzacji, tak więc i programiści muszą się nauczyć, nie tylko korzystać z AI, ale także wiedzieć, czym jest, na co pozwala i zależnie od potrzeb zapoznawać się z implementacją i algorytmami tworzenia różnych modeli uczenia.

To troszkę jak z CLOUD czyli rozwiązaniami Chmurowymi i wiedzą w tym temacie, każdy dobry programista, musi wiedzieć nie tylko czym CLOUD jest, jak się to implementuje, jakie są rozwiązania etc. jak również zapoznawać się z technicznymi aspektami architektury, nie będąc formalnie ARCHITEKTEM, natomiast to zależy, ale uważam, że "DOBRY" programista po prostu tę wiedzę posiada w mniejszym/większym stopniu niezależnie czy jest Frontendowcem czy Backendowcem (z tym, ten drugi na pewno powinien traktować to jako ważne i must-have).
komentarz 4 sierpnia 2023 przez reaktywny Nałogowiec (41,090 p.)
Dzięki za wpis. Masz rację, ale specjalista AI tak szybko nie zostanie backend-owcem i odwrotnie. Obaj, mimo pewnych podobieństw, zajmują się trochę innymi rzeczami i sporo musieliby uzupełnić wiedzy, żeby zmienić stanowisko.
–1 głos
odpowiedź 7 sierpnia 2023 przez whiteman808 Obywatel (1,840 p.)
Klasyczne programowanie bez wynalazków typu ChatGPT, wspomagacze
komentarz 8 sierpnia 2023 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Rozumiem, że też bez Internetu?
komentarz 8 sierpnia 2023 przez reaktywny Nałogowiec (41,090 p.)
I bez prądu! ;)

Żarty żartami, ale nie wszyscy entuzjastycznie przyjmują nowinki typu ChatGPT.
komentarz 9 sierpnia 2023 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
To nie jest kwestia entuzjazmu czy nowinek. Jest coś, co przyśpieszy pracę, bierzesz to, chyba, że płacą Ci za przepalone godziny.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 1,378 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 201 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 606 wizyt

92,620 zapytań

141,474 odpowiedzi

319,815 komentarzy

62,005 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...